(0536) 829 94 98

Hasta Yatağı Nedir

Hasta Yatağı, hastaların tedavi süreçlerinde evde veya hastanede kullandıkları karyola veya yatak şeklidir. Hasta Yatağı özellik olarak normal karyolalardan farklıdır. Genel olarak baktığımızda hasta yatağı; başlıkları olan, hasta düşmesin diye yan korkulukları olan, baş kısmı hasta yemeğini yerken rahat etsin veya oturmak istediğinde rahat oturabilsin diye başı kalkabilen, hastanın ayaklarını kaldırabilen, tekerlekleri olan karyoladır. Hasta Yatağı, hastalar için üretilmiş karyola türüdür. Hasta yatakalrı manuel, iki motorlu, asansörlü ve yoğun bakım hasta Yatağı olmak üzere genelde 4 çeşide ayrılır. Bunlarda kendi aralarında gruplara ayrılır. Ana gruplandırma yaparsak bu dört gruptur. Fonksiyonlarında ufak değişiklikler olarabilir. Daha detaya inersek Hasta Yatağı iki grupta ayırabiliriz. Ve bunların alt gruplarında modellendirebiliriz. Ana iki gruba ayırdığımızda Manuel Hasta Karyolası ve Kumandalı Hasta Yatağı diyebiliriz. Şimdi bunlarıda kendi aralarında modellendirelim Manuel Hasta Yatağı kendi aralarında aşağıdaki gibi ayırabiliriz.

Manuel Hasta Yatağı

Manuel hasta Yatağı, Tek Taraflı Manuel Hasta Karyolası, İki Hareketli Manuel Hasta Karyolası ve Trendelenburg Hasta Yatağı diye üçe ayırabiliriz. Adındanda anlaşıldığı gibi manuel hasta Yatağı elle hareket ettirilebilen hasta Yatağı modelleridir. Manuel hasta Yatağı rulmanlar vasıtasıyla baş kısmını veya ayak kısımını hareket ettirilebilen hasta Yatağı çeşidir. Teknik olarak çalışma sistemi insan gücüyle hareket ettirilebilen hasta Yatağı türüne manuel hasta Yatağı denir. Şu zamanlarda manuel hasta Yatağı rağbet gören modeller arasında fazlaca yer alamaz. Ama buna rağmen bazı manuel hasta Yatağı modelleri elektrikli hasta Yatağı veya motorlu hasta Yatağı dediğimiz modellere yenik düşmemişlerdir. Manuel hasta karyolası üretiminde krank manivela, hidrolik piston, amortisör veya kademeli makas gibi mekanik sistemler kullanılmaktadır. Bu nedenle elektrikli olan modellere göre daha uygun fiyatlıdır.

İki Motorlu Hasta Yatağı

İki Motorlu Hasta Yatağı modelleri ayak ve baş kısımları kumanda yardımıyla elektrikli bir panelden motora bağlanabilen hasta Yatağı çeşitleridir. Ayak ve baş kısımlarını kumanda ile hareket ettirebilen hasta Yatağıdır. Hasta Yatağı modellerinde ne kadar fazla motor var ise bir o kadar hareket şekli var demektir. İki motor iki hareket demektir. İlk motor baş kısmı içindir. İkinci motor ise ayak kısmı içindir. İki motorlu hasta yatağı modellerinde de iki çeşit motor kullanılmaktadır. Dual motorlar ve piston motorlar.

Bilgiler

Hakkımızda

Müşteri Servisi

İletişim

Bizi Takip Edin